Strategie nauczania, których skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi – bezpłatne webinarium

Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu NiL-ODRA. W środę 8 maja o godz. 14.30, podczas webinaru, o skutecznym nauczaniu opowiedzą prof. Maciej Jakubowski i dr Tomasz Gajderowicz z Instytutu Badań Edukacyjnych.
Zapisy na bezpłatne webinarium „Strategie nauczania, których skuteczność została potwierdzona badaniami naukowymi” (kod formy AAB16): https://www.wcdn.wroc.pl/szkolenia/forma.php?forma=10524

Alternatywne metody oceniania

Zapraszamy na webinarium, które odbędzie się 16 maja w godz. 16.00-18.15, na platformie MS Teams. Szkolenie poprowadzi Pani prof. Joanna Mytnik, dyrektor Centrum Nowoczesnej Edukacji przy Politechnice Gdańskiej.

Uczestnicy zapoznają się z alternatywnymi metodami oceniania: samooceną, ocenianiem wzajemnym (peer reviewing), uczeniem się przez współpracę (peer learning), egzaminami typu open-book. Poznają rolę i zasady konstruowania kryteriów ocen, jako kluczowego elementu wzajemnej oceny. Czytaj dalej

Nabór kandydatów do realizacji zadań doradcy metodycznego

W związku z § 25 ust. 1–6 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 maja 2019 r. w sprawie placówek doskonalenia nauczycieli (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r. poz. 2783) Dolnośląski Kurator Oświaty ogłasza nabór kandydatów na stanowisko doradcy metodycznego szkół i placówek oświatowych województwa dolnośląskiego.

Wrocławskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli, z siedzibą przy ul. Swobodnej we Wrocławiu, poszukuje doradców metodycznych w następujących specjalnościach: geografia, historia, język angielski, matematyka (szkoła podstawowa), przedmioty artystyczne, psycholog, pedagog szkolny i specjalny, wiedza o społeczeństwie.

Szczegóły: https://www.kuratorium.wroclaw.pl/ogloszenie-o-naborze-kandydatow-do-realizacji-zadan-doradcy-metodycznego-z-dnia-22-kwietnia-2024-r/

Zachęcamy do udziału w naborze i do dołączenia do WCDN!

Łącząc naukę ze sztuką – bezpłatne warsztaty w Muzeum Iluzji

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do Muzeum Iluzji!
Cel spotkania to nabywanie umiejętności wprowadzania idei edukacyjnej STEAM (science – nauka, technology – technologia, engineering – inżynieria,  arts – sztuka, mathematics – matematyka).
Bezpłatne warsztaty zaplanowano na 6 maja (poniedziałek) o godz. 17.30, przy ul. Staromłyńskiej 4 na Wyspie Piasek. Poprowadzi je Magdalena Wacowska.

Czytaj dalej

Biologiczno-chemiczne zajęcia w terenie

Zapraszamy nauczycieli biologii i chemii na zajęcia w terenie, które planujemy 22 maja w godz. 16.00-19.00. Podczas szkolenia uczestnicy:

  • Poznają i przetestują aplikacje do rozpoznawania roślin, pomiaru hałasu oraz rozpoznawania głosów ptaków,
  • Wykorzystają skale porostowe w celu oceny zanieczyszczenia powietrza tlenkami siarki,
  • Poznają opłaty za wycinkę drzew i nauczą się obliczać wysokość opłat,
  • Poznają w jaki sposób wykonuje się badanie właściwości sorpcyjnych i pH gleby,
  • Przeprowadzą doświadczenie wykrywające zanieczyszczenia pyłowe w powietrzu,
  • Wezmą udział w projekcie terenowym z ekologii, pracując z wytycznymi przygotowanymi dla uczniów,
  • Otrzymają materiały dydaktyczne w wersji papierowej oraz cyfrowej.

Czytaj dalej

Edukacja dla zrównoważonego rozwoju – założenia, cele i pomysły na jej wdrożenie w środowisku szkolnym

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli z Wrocławia na bezpłatne szkolenie online, które poprowadzi Joanna Gadomska – w sieci popularna jako autorka serwisu „Biologia z Blondynką”. Podczas webinaru uczestnicy:

  • poznają cele i założenia edukacji dla zrównoważonego rozwoju,
  • poznają pomysły na wdrożenie edukacji dla zrównoważonego rozwoju w swoich szkołach,
  • przeanalizują realia własnej szkoły i dostosują do nich poznane pomysły,
  • zaplanują działania na rzecz edukacji dla zrównoważonego rozwoju w swojej placówce.

Czytaj dalej

Atrakcyjne świętowanie w szkole rocznic ważnych wydarzeń w historii Polski

Jak świętować w szkole ważne w historii Polski rocznice aby dla uczniów nie było to nudne i by przy okazji zwiększyć ich zaangażowanie w życie szkoły i jej najbliższego otoczenia?
Zapraszamy dyrektorów, wicedyrektorów i nauczycieli (historyków, polonistów, bibliotekarzy, muzyków i plastyków) na bezpłatne warsztaty w ramach projektu MAŁA DEMOKRACJA podczas których Pan Łukasz Migniewicz pokaże jak realizować z uczniami zadania w obszarze kształtowania postaw obywatelskich.
 Czytaj dalej

Kompetencje personalne i społeczne w kształceniu w zawodach szkolnictwa branżowego oraz w pracy nauczyciela

W podstawach programowych kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego  dla każdej kwalifikacji opisano kompetencje personalne i społeczne. Zobowiązano też nauczycieli szkół  zawodowych do  stwarzania uczniom warunków do nabywania tych kompetencji.

Nowe przepisy dotyczące oceny pracy nauczycieli, w szczególności odbywających przygotowanie do zawodu, również uwzględniają umiejętności komunikacyjne i społeczne nauczycieli, np.: Czytaj dalej