Aby móc kształcić umiejętności miękkie i wrażliwość artystyczną, umożliwić społeczności szkolnej (uczniom, ich rodzicom i bliskim, nauczycielom) pokazanie się
i zobaczenie twórczości młodych artystów, potrzebna jest przestrzeń z odpowiednimi warunkami organizacyjnymi i technicznymi. Pomoc przy organizacji szkoleń i konferencji.
Na mocy porozumienia, zawartego w formie deklaracji współpracy pomiędzy dyrektorami Zespołu Szkół nr 1 a Wrocławskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, od ponad 20 lat aula tej szkoły była miejscem przedsięwzięć o charakterze szkoleniowym
i kulturotwórczym. Cyklicznie odbywały się tutaj Wrocławskie Spotkania Edukacyjne,
a także szkolenia, wykłady, konferencje pokazy i prezentacje dla nauczycieli i kadry zarządzającej. Na scenie prezentowali swoje umiejętności i talent młodzi twórcy, dzieci
i młodzież z przedszkoli i szkół, występując przed szeroką publicznością podczas różnego rodzaju przeglądów, festiwali, pokazów, koncertów i spektakli. Zrealizowano tutaj ważne inicjatywy obywatelskie, patriotyczne i naukowe, a także finały konkursów przedmiotowych oraz konferencje naukowe dla młodzieży.
Wrocławski Festiwal Tańczących Przedszkolaków, Festiwal Teatrów Szkolnych „Zielona Gęś”, Konkurs Teatralny „W Teatrzyku Jasia i Małgosi”, Dyskusyjny Klub Fotograficzno-Filmowy, Święto Teatru OPTIMUM, Konkurs plastyczno-muzyczny „Ludowe Inspiracje”.
To tylko niektóre przedsięwzięcia kulturalne, które corocznie były realizowane w tym miejscu. Wiele tysięcy przedszkolaków i uczniów miało okazję być artystą na scenie oraz doświadczyć niezapomnianych emocji na widowni.
Od marca 2020 roku praca w auli była znacznie ograniczona w związku z zagrożeniem epidemiologicznym wirusem COVID-19. Opracowano regulamin organizacji projektów edukacyjnych (spotkań, warsztatów, wykładów, szkoleń, zebrań) określający zasady bezpieczeństwa. Widownia udostępniana była jedynie w 1/3 jej pojemności. Uczestnicy wydarzeń mogli zajmować tylko udostępnione miejsca.
W październiku 2021 roku w Zespole Szkół nr 1 przy ulicy Słubickiej rozpoczął się remont związany z dostosowaniem budynku szkoły do wymogów przepisów przeciwpożarowych. Remont ten objął również aulę szkolną.
Latem 2022 roku remont auli dobiegł końca. W tym samym miejscu, ale aula jest teraz inna, już bez drewnianych paneli na ścianach, bez tej charakterystycznej, trochę topornej sceny. Zniknęły fotele kinowe z lat osiemdziesiątych XX wieku, wyparował ten delikatny, charakterystyczny zapaszek przypominający o powodzi z lipca 1997 roku.
Odszedł w zapomnienie również klimat i atmosfera tamtych przedstawień teatralnych, koncertów chóralnych, spektakli tanecznych, konferencji, szkoleń, uroczystości Zespołu Szkół nr 1. Teraz prawie wszystko jest nowe: fotele, scena, ekran projekcyjny, ekrany akustyczne, drzwi, rolety w oknach, przemyślana kolorystyka podłóg i ścian.
Aula dla Kultury znajduje się na parterze szkoły, jest przystosowana dla potrzeb osób
z niepełnosprawnościami. 180 miejsc na widowni, regulowana wielkość sceny, 22 reflektory pozwalają wykreować plastycznie magię każdej potrzebnej iluzji emocji, dwa zestawy nagłośnienia, duży, rozsuwany ekran projekcyjny niezbędny przy konferencjach
i wykładach, dwa mobilne zestawy do wideo projekcji, bezprzewodowy Internet, 4 schody na całą szerokość sceny mogą służyć jako praktyczne praktykable na występy chórów, specjalne ruchome konstrukcje pozwalają modyfikować wielkość sceny i kulis, do wykorzystania podstawowe elementy scenografii, wieszaki tworzą wygodną szatnię.
Gdy patrzymy na zdjęcia wykonane na początku września 2022 roku, czegoś tam brakuje. Sala jest pusta, nie ma artystów na scenie ani widzów w fotelach. Przez ostanie długie miesiące kontakt ze sztuką uczniów sprowadzał się do dwóch wymiarów ukrytych za szybką smartfona lub komputera. Jak wykorzystać ten moment, kiedy już można się spotkać? Taka aula, z takimi możliwościami technicznymi powinna być w każdej szkole, ale niestety jest ich tylko kilka we Wrocławiu. Aby móc kształcić umiejętności miękkie
i wrażliwość artystyczną, umożliwić społeczności szkolnej (uczniom, ich rodzicom
i bliskim, nauczycielom) pokazanie się i zobaczenie twórczości młodych artystów, trzeba efektywnie wykorzystać tę salę. Animatorzy kultury w szkołach, reżyserzy teatrów szkolnych, dyrygenci chórów, organizatorzy przeglądów i festiwali, prowadzący zajęcia pozalekcyjne, dyrektorzy przedszkoli i szkół nie zawiedli, następne pokolenia otrzymały szansę rozwoju: konferencje, przeglądy, koncerty, pokazy filmowe, uroczystości szkolne, przedsięwzięcia naukowe licznie zaistniały w roku szkolnym 2022/2023.
Jak to się stało? Na początek użyli wyobraźni, uruchomili marzenia, włączyli przyciski: odwaga i start – napisali e-maila do Krzysztofa Popiela, konsultanta WCDN, który od zawsze kreuje i moderuje wydarzenia w tym miejscu (odpisał niezwłocznie). Później umówili się na spotkanie w Auli dla Kultury. Omówili: pomysł, możliwości realizacji, wielkość sceny, oświetlenie, termin, próby, sposób zaproszenia widzów, wystawę towarzyszącą, szatnię dla wykonawców, scenografię, rekwizyty, prezentację multimedialną, zasady bezpieczeństwa… i to wszystko bezpłatnie w ramach wspierania edukacji artystycznej i kulturalnej przy przychylności władz oświatowych w naszym mieście oraz życzliwości Pana Pawła Kowalowa – dyrektora Zespołu Szkół nr 1.
Przed nami kolejny rok szkolny 2024/2025. Ciekawe co się wydarzy w tej sali? Konferencje, szkolenia, warsztaty … Na pewno będzie kontynuacja spotkań Dyskusyjnego Klubu Fotograficzno-Filmowego – Malarze dokument i fabuła to temat wiodący kolejnego już 6 sezonu. A ponadto – to zależy od Ciebie, Drogi Czytelniku: schemat organizacyjny został już sprawdzony. Naciśnij przyciski: odwaga i start napisz
e-maila k.popiel@wcdn.wroc.pl
Jak dotrzeć do Auli dla Kultury? (Zespół Szkół nr 1 przy ulicy Słubickiej 29-33)
– dojazd tramwajem 3, 10, 12, 20, 21 lub 22 do przystanku Wrocław Mikołajów (Zachodnia) przy ulicy Legnickiej, plus krótki spacer (5 minut).