Z okazji Święta Edukacji Narodowej – Dnia Nauczyciela – ponad 200 dyrektorów i nauczycieli wrocławskich placówek oświatowych otrzymało nagrody prezydenta Wrocławia. To wyróżnienia za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktyczno-wychowawczej.
W tym roku prezydent Wrocławia wręczył 202 dyrektorom i nauczycielom szkół oraz placówek oświatowych wyróżnienia za znaczące osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze. To nagroda w wysokości 9,6 tys. złotych brutto dla każdej z tych osób.
– Cieszę się, że mogę Państwu wręczyć te wyróżnienia. Jak już wielokrotnie podkreślałem, we Wrocławiu mamy wspaniałych dyrektorów i nauczycieli, z których możemy być naprawdę dumni. To osoby, które z wielkim zaangażowaniem podchodzą do swoich obowiązków, za co jeszcze raz serdecznie dziękuję – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.
Jedną z wyróżnionych osób jest Bogumiła Mandat, dyrektorka Liceum Ogólnokształcącego nr XV we Wrocławiu.
– To bardzo duże wyróżnienie. Cieszę się, że moja praca jest doceniana, bo wkładam w nią naprawdę wiele serca. A wynika to z tego, że po prostu uwielbiam moich uczniów oraz nauczycieli, z którymi pracuję i których wsparcie czuję na każdym kroku. Bez tak wspaniałej ekipy wiele rzeczy byłoby niemożliwych do zrealizowania – podkreśla Bogumiła Mandat, która we wrocławskiej edukacji pracuje 35 lat, jako dyrektor 21 lat.
W tym roku dyrektorzy czterech wrocławskich placówek oświatowych otrzymają także nagrody Dolnośląskiego Kuratora Oświaty. Miasto wystąpiło także o przyznanie dwóm dyrektorom Nagrody Ministra Edukacji.
Zarobki nauczycieli we Wrocławiu
Wrocławski nauczyciel pracuje często na 1,5 etatu, w kilku szkołach. Średnio nauczyciel początkujący otrzymuje miesięcznie ok. 6,9 tys. złotych brutto, mianowany ok. 8,1 tys. złotych brutto, a dyplomowany 10 tys. złotych brutto. W skład wynagrodzenia wchodzą: wynagrodzenie zasadnicze, wszelkie dodatki oraz uśrednione dodatkowe wynagrodzenie roczne.
Szkolenia i doskonalenie nauczycieli
Wrocławscy nauczyciele mogą liczyć także na udział w licznych szkoleniach i warsztatach podnoszących ich kwalifikacje i kompetencje. W 2024 r. na doskonalenie zawodowe tej grupy osób miasto Wrocław przeznaczyło ok. 6,5 mln złotych. To szkolenia, warsztaty oraz konferencje o szerokim zakresie tematycznym. Tematyka tych zajęć w dużej części wynika z potrzeb i oczekiwań nauczycieli. To często oni najlepiej wiedzą, jaka wiedza jest im potrzebna, by uatrakcyjniać lekcje oraz poszerzać swoje umiejętności i kompetencje, np. w relacjach nauczyciel-rodzic. W ubiegłym roku szkolnym w różnego typu szkoleniach brało udział ponad 10 tys. nauczycieli.
Wakaty – jedno z głównych wyzwań współczesnej edukacji
Obecnie we wrocławskich szkołach i przedszkolach brakuje ok. 1 tys. nauczycieli i to praktycznie każdego przedmiotu. Najwięcej w szkołach podstawowych i zespołach szkolno-przedszkolnych.
– Brakuje przede wszystkim nauczycieli przedmiotów ścisłych i zawodowych, pedagogów, psychologów, opiekunów świetlic oraz nauczycieli wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego. Wielu odeszło na emeryturę, przekwalifikowało się i zmieniło zawód. A młodzi nie za bardzo chcą pracować w szkołach. Na co przede wszystkim wpływ mają niskie zarobki. Dlatego dyrektorzy cały czas poszukują pracowników m.in. wśród emerytowanych nauczycieli oraz – za zgodą kuratorium – studentów – mówi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu.
1/3 budżetu miasta to wydatki na wrocławską edukację
W tym roku wydatki na edukację wynoszą ok. 2,33 mld zł. To ok. 1/3 budżetu miasta. Subwencja stanowi zaledwie ok. 50% tej kwoty.
– Wrocław wciąż dopłaca do oświaty, ponieważ niewystarczająca jest rządowa subwencja oświatowa. W tym roku jest to ok. 1,2 mld złotych, czyli połowa naszych wydatków. A te pieniądze przeznaczane są przede wszystkim na bieżące utrzymanie placówek oraz wynagrodzenia dla nauczycieli i administracji – dodaje Jarosław Delewski.
Uroczyste wręczenie nauczycielskich nagród, za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, odbyło się 9 października w Impart Centrum we Wrocławiu.
Komunikat przygotowany przez Biuro Prasowe UM Wrocławia.